top of page

Otwarcie Mola

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

 

24 października 2005

24 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Znalazły się ku temu liczne okazje, albowiem 60 lat szkoły, to również 60 lat biblioteki szkolnej, która powstawała w ciężkich powojennych czasach. Księgozbiór budowali sami uczniowie organizując na ulicach miasta, wśród mieszkańców Góry, zbiórki książek. Obecnie księgozbiór nasz liczy ponad 20 tysięcy woluminów i wciąż się rozrasta.

Idąc z duchem czasu i postępem, obecnie pracujący w naszej bibliotece nauczyciele bibliotekarze stanęli przed ogromnym wyzwaniem - komputeryzacji biblioteki w programie bibliotecznym Mol. Żmudne i trwające ponad pięć  lat zmagania, polegające na wprowadzeniu do pamięci komputera danych o każdej znajdującej się w bibliotece książce, czasopiśmie, płycie, dyskietce zostały zakończone. Dzień Bibliotek był okazją do zaznaczenia tego znaczącego dla naszej szkoły wydarzenia.

Oprócz tego, że skomputeryzowana biblioteka znacznie usprawnia pracę bibliotekarza, to również niesie ogromne korzyści dla czytelników. Komputerowe katalogi i kartoteki znacznie przyśpieszają możliwości wyszukiwawcze.

Na uroczystość zaproszono emerytowane nauczycielki bibliotekarki Panią Urszulę Kwiatkiewicz i Panią Zdzisławę Milinkiewicz – Ziółko, bo to właśnie one tworzyły podwaliny tego, by biblioteka LO mogła tak wspaniale się rozwijać. Wzorowo prowadzone księgi inwentarzowe i cała dokumentacja biblioteczna znacznie usprawniły proces komputeryzacji biblioteki szkolnej.

W uroczystości uczestniczyła również Pani Maria Bodnar, sponsor naszej biblioteki. Obecni byli też nauczyciele, Dyrekcja i uczniowie naszej szkoły.

Z okazji święta w bibliotece zorganizowano wystawy:

„Białe kruki   i unikaty”,

„Z historii biblioteki”,

„Największe  i najmniejsze”,

wykonano plakat z nietypowymi zakładkami do książek. Opracowano okolicznościowe gazetki:

„Nasi bibliotekarze”

 „Znani bibliotekarze”,

„Złote myśli i aforyzmy o książkach”.

W tym dniu ogłoszono również plebiscyt na najbardziej poczytną książkę, głosy naszych czytelników wrzucane są do urny, pod koniec semestru podliczymy głosy  i wybierzemy ulubioną książkę młodzieży.

 

 

 

​Dodatkową atrakcją było rozstrzygnięcie konkursu na logo biblioteki.  W konkursie wzięło udział 11 osób z różnych klas

Prace oceniało jury  w składzie: przewodnicząca: Janina Goździewicz, członkowie: Beata Działo, Bogumiła Rewers oraz uczniowie z klasy III a: Magdalena Biełka  i Kamil Rogala.

Zwycięskie logo wykonała Renata Kołodziejczyk  z klasy 2 b. Drugie miejsce zajęła praca Joanny Zaleskiej z 3b, trzecie miejsce logo Magdaleny Charukiewicz z klasy 3e, specjalne wyróżnienie otrzymał Mariusz Nowicki z klasy 3a, pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia za udział w konkursie. Logo będzie umieszczone na stronie internetowej naszej biblioteki. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i zakładki do książek, a zwycięscy drobne upominki oraz nagrody książkowe.

Od rana wszyscy goście odwiedzają naszą bibliotekę częstowani byli słodyczami, a pierwszych dziesięciu czytelników otrzymało okolicznościowe zakładki. Zaproszeni goście oraz uczniowie chętnie wpisywali okolicznościowe życzenia i cytaty o książce na„listy gości”, które jako pamiątka tego spotkania umieszczone będą w kronice szkolnej. 

Obecnie prowadzimy spotkania z poszczególnymi klasami: przypominamy historię biblioteki, prezentujemy „Mola” pokazujemy wystawy, przypominamy  o plebiscycie na ulubioną książkę, każdą odwiedzającą nas klasę prosimy o wykonanie plakatu promującego książkę, czytanie, bibliotekę lub innego, tematycznie związanego ze Świętem Bibliotek Szkolnych.

 

W przyszłości życzyłybyśmy sobie takiego zainteresowania biblioteką jak w minionym, niezwykle miłym i sympatycznym dla nas tygodniu. Liczymy na to, że dzięki miłej atmosferze, uatrakcyjnieniu i unowocześnieniu biblioteki LO uda nam się pozyskiwać coraz większą ilość czytelników wśród uczniów naszego liceum. Zachęcamy i zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów.

Nauczyciele bibliotekarze:

Beata Działo i Bogumiła Rewers

 



 

 

 

 


 

 

Spotkanie warsztatowo - metodyczne dla nauczycieli bibliotekarzy

z Powiatu Górowskiego

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

 

25 października 2005

Dzień ten był również doskonałą okazją do tego, by pochwalić się dorobkiem biblioteki i naszymi doświadczeniami z innymi nauczycielami bibliotekarzami. 25 października zorganizowałyśmy spotkanie warsztatowo – metodyczne dla nauczycieli bibliotekarzy z Powiatu Górowskiego. Na spotkanie przybyło 15 osób, którym zrelacjonowałyśmy nasze przygotowania do uroczystości oraz przedstawiłyśmy sposób jego przeprowadzenia. Podziękowałyśmy również Pani Joannie Liśkiewicz, która pracowała w naszej bibliotece w okresie kiedy został zakupiony program „Mol”. Jej wkład włożony w tworzenie komputerowej bazy danych jest bardzo duży.Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

 

 

bottom of page