top of page

O bibliotece

Odbudowa życia kulturalnego  w powojennej Polsce stała się główną troską wszystkich Polaków,  w tym również mieszkańców Góry.

Wraz  z powstaniem liceum ogólnokształcącego  w roku szkolnym 1945/1946 podjęto działania,  by  w szkole utworzyć bibliotekę.

Były to czasy trudne, brakowało wszystkiego,  a książki w języku polskim były prawdziwym skarbem. Pierwsze egzemplarze, które pojawiły się w szkole były darami od uczniów: „Trylogia”, „Syzyfowe prace”, „Wyrąbany chodnik”. Młodzież w celu pozyskania książek do biblioteki organizowała liczne akcje, propagowane wśród mieszkańców miasta. Zorganizowano „Dzień książki polskiej” połączony ze zbiórką pieniędzy i książek dla biblioteki szkolnej. 



Górowianie chętnie przyłączali się  do poczynań młodzieży.  Ofiarowali bibliotece książki i pieniądze na zakup  niezbędnych podręczników i lektur.

W początkowym okresie istnienia szkoły i biblioteki zbiory zgromadzono  w jednej szafie,  a ich udostępnianiem zajmowali się uczniowie pod okiem nauczyciela Stanisława Badowskiego.  Z czasem sytuacja lokalowa zaczęła się poprawiać  i biblioteka zyskała odrębne niewielkie pomieszczenie.



Zakupiono pierwsze meble i stoliki do kącika czytelnianego. Ilość zbiorów systematycznie wzrastała. Książki  do biblioteki pozyskiwano jednak głównie z darów, poprzez tzw. przydział i  kupno.

 

Nauczyciele bibliotekarze

Nauczyciele bibliotekarze

niepełnozatrudnieni

1945 - 1956 - Stanisław Badowski (opiekun pracującej w bibliotece młodzieży)
1957-1979 - Urszula Kwiatkiewicz
1980 – 1991 – Zdzisława Ziółko – Milinkiewicz
1991 – 1995 – Krystyna Gajowczyk
1993 – Beata Działo

Maria Bodnar

• Joanna Liśkiewicz

• Małgorzata Lubkiewicz

 

• Joanna Jabłońska-Panek

• Benedykt Stryganek

• Małgorzata Kamińska

 

bottom of page