top of page

W poniedziałek 23 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji odbyła się w naszej bibliotece uroczystość - niespodzianka dla uczniów klas III.

Święto książki połączone zostało bowiem z uroczystym pożegnaniem uczniów, mających na swym koncie zasługi dla biblioteki szkolnej LO. Odbyło się też pożegnanie 45 aktorów teatru "Adamus".

Wśród Honorowych Przyjaciół Biblioteki znalazło się 15 osób. Wszystkie one otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz pamiątkowe zdjęcia. Szczególnie wyróżnione zostały uczennice: Renata Kołodziejczyk i Adrianna Gajowczyk za aktywną pracę na rzecz biblioteki szkolnej. Otrzymały one nagrody książkowe.

Specjalne gratulacje otrzymała również wychowawczyni klasy III b Pani Jadwiga Sokołowska za to, że jej kasa wypożyczyła największą ilość książek.

Równie ciepło pożegnał swoich podopiecznych Pan Maciej Kostyk. Grupa ponad 30 aktorów otrzymała dyplomy, zakładki i zdjęcia. Całą uroczystość uświetniła część artystyczna w tonacji letnio - wakacyjnej, w wykonaniu uczniów i uczennic z klas I a, I e, i II d.

Występ:

piosenki w wykonaniu Pauliny Korthals i Wiolety Świtek:
„Co ty na to” i „Cichy wielbiciel”, skecz w wykonaniu Jakuba Lacha i Daniela Szynkaruka, taniec disco w wykonaniu zespołu „Storczyki”: Elżbiety Zdanowicz, Katarzyny Klimczak i Magdaleny Budy. Z roli konferansjera dzielnie wywiązała się Elżbieta Rembelska. Projekt mola książkowego wykonała Sylwia Kołakowska z klasy II d.

 


 

 

 

Pożegnanie „Moli książkowych” - Przyjaciół Biblioteki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2007 r.

 

 

Wycieczka metodyczna nauczycieli bibliotekarzy:  Wśród  „białych kruków”

13.04.2007 r.


Kilka dni temu miała miejsce wycieczka metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy województwa dolnośląskiego do jednego z najpiękniejszych i najstarszych miast Polski - Gniezna. Najważniejszym elementem wycieczki było zwiedzanie biblioteki katedralnej, która stanowi jeden z działów Archiwum Archidiecezjalnego. Jest to jedna z najstarszych bibliotek w Polsce, gdyż jej początki sięgają XI wieku. Jej założenie, rozwój i dzieje wiążą się z powstaniem arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, ukonstytuowaniem się kapituły i powołaniem do życia szkoły katedralnej.
Najstarsze, a zarazem najcenniejsze kodeksy pochodzą prawdopodobnie z fundacji królewskich, książęcych i arcybiskupich. Z biegiem wieków, a szczególnie od XV stulecia - zasoby biblioteczne narastały głównie z darów. Fakt, że ofiarodawcami byli najczęściej uczeni prawnicy, teologowie i filozofowie sprawił, że zasadniczy zrąb tej biblioteki stanowią dzieła prawnicze i teologiczno-filozoficzne. Świadczą one o wysokiej kulturze umysłowej ofiarodawców.
Szczególną atrakcją dla zwiedzających bibliotekę nauczycieli była możliwość obejrzenia i dotknięcia (koniecznie w białych rękawiczkach) spisanych na początku XV stulecia na terenie diecezji krakowskiej tzw. Kazań gnieźnieńskich. Kodeks zawiera 10 kazań w języku polskim, 95 kazań łacińskich oraz kilka fragmentów ze Złotej legendy Jakuba de Voragine.
Na koniec przyszedł czas na zwiedzanie katedry ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i Relikwiarzem świętego Wojciecha.
Wycieczka była niezwykle ciekawa i rozwijająca zainteresowania nauczycieli bibliotekarzy. Niestety biblioteka była w tym dniu nieczynna za co przepraszamy naszych czytelników.

Gratulujemy Paulinie

05.03.2007 r.


Paulina Mielczarek z klasy II a znalazła się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem „Mój przyjaciel mieszka w książce”. Konkurs adresowany był dla uczniów rożnych typów szkół i odbywał się w ramach VI Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla dzieci i Młodzieży 2007.
W tym roku nadesłano aż 1340 prac z całej Polski. Jury konkursowe pod przewodnictwem Marii Nowak z „Głosu Wielkopolskiego” i Olchy Sikorskiej z Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii szkól ponadgimnazjalnych przyznało 6 równorzędnych nagród. Wśród wyróżnionych uczniów znalazła się praca Pauliny.
Jest to wielki sukces dla górowskiej licealistki, która debiutowała w  tak wielkiej imprezie. Do konkursu przygotowywała ją nauczycielka języka polskiego Ewelina Waląg. Nagrody laureatom organizatorzy wręczą w połowie marca, ale już dzisiaj gratulujemy naszej uczennicy i wiernej czytelniczce tak wspaniałego wyniku

bottom of page