top of page

Wydarzenia w bibliotece szkolnej - czytaj i oglądaj

Rok szkolny 2012/2013

Oferujemy naszym czytelnikom liczne atrakcje i konkursy ​

 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

„Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

październik 2012 r.

 

 

Tradycyjnie, jak co roku w październiku obchodzimy „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”. Hasło tegorocznego święta to:

„Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

Nasza biblioteka co roku przyłącza się do uroczystych obchodów i proponuje swoim czytelnikom różne atrakcje. W tym roku przygotowano specjalne z tej okazji gazetki i wystawy.

Relacja w galerii obok


 

 

400 rocznica śmierci ks. Piotra Skargi

 

W bieżącym roku przypada 400. rocznica śmierci ks. Piotra Skargi – jezuity, teologa, kaznodziei króla Zygmunta III Wazy, rektora Kolegium Jezuitów w Wilnie. Dlatego rok 2012 został ogłoszony Rokiem ks. Piotra Skargi.

W bibliotece można obejrzeć i poczytać interesującą gazetkę o Skardze jako „czołowym polskim przedstawicielu kontrreformacji, filantropie oraz tym, który w trosce o ojczyznę miał odwagę nazywać po imieniu największe polskie przywary. Nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku”.
 

 

 

 "Tych książek wypożyczać nie wolno"

 

Ciekawostką jest też wystawa książek zakazanych. Prezentacja ta ma na celu zachęcać naszych czytelników do czytania książek, które z różnych powodów były dziełami zakazanymi, wycofywano je z bibliotek, a nawet palono. Były to dzieła cenzurowane ze względów politycznych, społecznych, religijnych czy obyczajowych.

Nasza wystawa nosi przewrotny tytuł „Tych książek wypożyczać nie wolno”, albowiem listy książek zakazanych traktuje się dziś zazwyczaj nie jako wskazówki czego nie należy czytać, ale odwrotnie – jako podpowiedź, które tytuły potrafią wywołać u czytelników emocje. Dlatego zachęcamy, by zainteresować się tymi pozycjami literatury, które przed laty poruszały władze tak bardzo, że przeczesywano biblioteki w ich poszukiwaniu, trzymano też specjalne straże, by książki te nie przekraczały granic kraju.
Przedstawione na wystawie pozycje, to przede wszystkim świetna literatura: odważna, innowacyjna, pozostawiająca w umyśle niezwykłe obrazy i wywierająca niezwykłą moc na czytelników.

 

Dlatego też zapraszamy wszystkich uczniów do „zgłębiania wiedzy tajemnej zaklętej w księgach sprzed lat”. Pomocą będzie służyć zapewne książka Bartłomieja Paszylka pt.: „Książki zakazane” z serii (Literatura i Kontrowersje) na podstawie, której przygotowano wystawę.

bottom of page